Niewidzialne coś
Cześć i czołem!
Dzisiaj trochę pozytywnie, ponieważ ilość waszych wejść na bloga bardzo mnie zaskakuje (tak dużo)! Ostatnio dodany przez kogoś komentarz bardzo zmotywował mnie do dalszej pracy, dlatego właśnie powstaje dzisiejszy wpis 🙂
Choroba powoli ustępuje, mam więcej siły do pracy i z uśmiechem na twarzy wklepuje dzisiejsze literki do komputera 🙂 Natomiast jeśli chodzi o moją Jave, muszę się pochwalić, że ostatnio udało mi się napisać program, który rozwiązuje proste zadanie z matematyki (na poziomie szkoły podstawowej). Program pozwala użytkownikowi wpisać 3 dowolne cyfry, zmienna a, b i c, następnie sprawdza czy z tych zmiennych można zbudować trójkąt. Niby banał, ale działa! A to cieszy najbardziej.
Na pewno tego nie zobaczysz!
Pewnie się teraz zastanawiasz o czym chcę napisać. Powiem ci szczerze, że ja też…
Żarcik! Tematem dzisiejszego wpisu jest technologia bezprzewodowa Bluetooth. Niewidoczne, bo radiowe, a tak dokładniej są to po prostu fale radiowe o częstotliwościach od 2,402 GHz do 2.480 GHz. Warto także dodać, że jest to technologia krótkiego zasięgu np. komputer – myszka, telefon – telefon (max w promieniu 10m w linii prostej) itp. Dlaczego akurat tym się dzisiaj zajmuje? A no dlatego, że ostatnio wśród młodych ludzi bardzo popularne stały się głośniki bezprzewodowe (sama taki posiadam), słuchawki i innego rodzaju urządzenia (o tym później). Każdy wie jak używać tego ustrojstwa, natomiast myślę, że niewiele z was wie jak tak naprawdę działa.
Jak to w ogóle działa?!
Dzięki Bluetooth możemy połączyć nawet 7 różnych urządzeń, natomiast zastosowanie techniki rozpraszania widma w systemach szerokopasmowych SSFH (ang. Spread Spectrum Frequency Hopping Technique) sprawia, że wysyłane pomiędzy nimi sygnały nie zakłócają się wzajemnie. Powoduje to skokowe przesyłanie sygnałów (w standardzie Bluetooth 1.0 przeskakują 1600 razy na sekundę pomiędzy poszczególnymi kanałami częstotliwości).
W technologii Bluetooth dane wysyłane są w postaci pakietów do jednego z 79 kanałów (w przypadku najstarszego standardu Bluetooth 1.0) o szerokości pasmowej 1 Mhz co zapewnia maksymalną prędkość transferu 721 kbit/s. W przypadku najnowszego standardu Bluetooth 4.0 występuje 40 kanałów o przepustowości 2 Mhz, co gwarantuje maksymalny transfer danych do 3 Mb/s. Warto wiedzieć, że nowsze standardy bluetooth, które gwarantują szybszy przesył danych oraz większe bezpieczeństwo są kompatybilne również ze starszymi wersjami.
Maksymalny zasięg komunikacji.
Urządzeń należy używać w promieniu 10 m w linii prostej.
Zasięg może być skrócony kiedy:
- Pomiędzy naszym urządzeniem a urządzeniem BLUETOOTH znajduje się przeszkoda, np. człowiek, metalowy (\m/) obiekt lub ściana.
- W pobliżu naszego urządzenia używane jest urządzenie Wi-Fi.
- W pobliżu naszego urządzenia używana jest kuchenka mikrofalowa.
- W pobliżu naszego urządzenia używane jest urządzenie emitujące fale elektromagnetyczne.
Niespodziewanki
Kiedy z ciekawości szukałam urządzeń wykorzystujących technologię Bluetooth, byłam pod wrażeniem. W wyszukiwarce wyskoczyły miedzy innymi inteligentne buty, które „doprowadzą cię do celu”, czapka (koszt około 300zł) oraz skarpetki. Natomiast moją największą uwagę przykuł chlebak. Tak, CHLEBAK, dobrze czytasz 🙂 Niestety udało mi się tylko znaleźć zdjęcie tego produktu (różowy chlebak, zdjęcie na początku wpisu).
Trochę z innej beczki
Oprócz mnie, w konkursie DSP biorą udział jeszcze 2 osoby, które dobrze znam. Teraz, tutaj, z tego miejsca chciałabym was zaprosić na ich blogi:
http://departamentkoloru.pl/ (można wygrać wafle holenderskie 🙂 )
http://e-kronika.pl/
Zachęcam do kibicowania i śledzenia postępów naszej trójki!
Na dobry sen: https://www.youtube.com/watch?v=SUzsih7QJSY
Najnowsze komentarze